poniedziałek, 5 grudnia 2011

100. rocznica urodzin Władysława Szpilmana


Dziś mija 100. rocznica urodzin polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia - Władysława Szpilmana. W tej krótkiej nocie chciałbym przypomnieć parę kompozycji, a także wykonań tego pianisty.Pod pierwszym linkiem znajduje się jeden z ważniejszych utworów w repertuarze Szpilmana, mianowicie Nokturn Cis-moll op.posth Fryderyka Chopina. Ten jak i wiele innych utworów Szpilman grał podczas pracy w kawiarni "Nowoczesna" położonej w samym środku getta warszawskiego. To wykonanie pochodzi z późniejszych lat życia Szpilmana, sam nie wiem, z którego roku dokładnie.Jedna z bardziej znanych scen z filmu "Pianista". Ballada  nr 1 g-moll op.23 w tym filmie w rzeczywistości była grana przez Janusza Olejniczaka.

Trio fortepianowe g-moll op. 8 Fryderyka Chopina w wykonaniu Władysława Szpilmana, Tadeusza Wrońskiego i Aleksandra Ciechańskiego.


Kompozycja Władysława Szpilmana "Walc w starym stylu" (ang.Waltz in the olden style)


Piosenka Władysława Szpilmana "I tylko mi żal" w wykonaniu Anny Marii Jopek. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Szpilman po wojnie skomponował 500 piosenek.


Utwór Władysława Szpilmana pt: "Deszcz" w wykonaniu Ewy Bem.


Wydają mi się też ciekawe ostatnie wywiady ze Szpilmanem. 


A to ostatni wywiad w formie pisanej.Filip Świątkowski