niedziela, 17 czerwca 2012

Pamiętając o Mickiewiczu...


12 czerwca mieliśmy zaszczyt powitać w progach naszej szkoły dwóch znamienitych gości, wileńskich poetów Wojciecha Piotrowicza i Rimantasa Šalnę. Wojciech Piotrowicz pisze po polsku, Rimantas Šalna po litewsku. Piotrowicz tłumaczy na język polski wiersze Šalny. Obaj szczególnie upodobali sobie literaturę romantyczną i to właśnie do tej epoki nawiązują we własnej twórczości, oprócz utworów lirycznych na swoim koncie mają opracowania antologii oraz napisane wspólnie dwie książki opowiadające o ich ukochanym poecie - Adamie Mickiewiczu.  


Fot. Marta Czajka

Pan Wojciech Piotrowicz i Pan Rimantas Šalna.

Przybysze poprowadzili spotkanie, którego tematem przewodnim było życie Adama Mickiewicza. Wspomnieli o jego dzieciństwie, opowiedzieli o czasie studiów, perypetiach miłosnych i oczywiście o samej twórczości wieszcza. Zachęcili do odwiedzenia Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, którego dyrektorem jest pan Rimantas Šalna. Panowie nie uciekali przed żadnymi pytaniami, zmierzyli się nawet z tymi niewygodnymi, bo dotyczącymi polityki. Na prośbę zgromadzonych opowiedzieli także o Czesławie Miłoszu i Piotrze Skardze. W finale spotkania odczytali kilka swoich wierszy, za co zostali nagrodzeni oklaskami słuchaczy.


Fot. Marta Czajka

Pan Rimantas Šalna podczas czytania jednego ze swych wierszy.

Pozostawili po sobie pamiątkę, wręczyli uczniom książki własnego autorstwa pt.: „Adam Mickiewicz na zesłaniu”. Spotkanie było o tyle ciekawe, iż dzięki niemu uczniowie naszej szkoły poznali wiele ciekawostek oraz nieznanych dla większości faktów z życia poety.


Fot. Filip Świątkowski

Zgromadzeni uczniowie.


Fot. Marta Czajka

Delegacja uczniów z podziękowaniami za spotkanie.

Celem tej wizyty była pielęgnacja pamięci o wielkim literacie, o którym jako jego spadkobiercy nie możemy zapominać, jak powiedział pan Wojciech: „Mickiewicz to poeta, do którego mają prawa trzy narody Białorusini, bo tam się urodził, Litwini, gdyż pisał o Litwie i Polacy, ponieważ używał języka polskiego. Postać ta powinna złączyć te trzy nacje.”


Fot. Marta Czajka

Na spotkaniu obecni byli także starosta powiatu świdwińskiego - Pan Mirosław Majka oraz Pan dyrektor- Stefan Myca.


Marta Michalska