wtorek, 9 kwietnia 2013

Zdrowo i z pasją - bieganie


Zbliża się wiosna. To jest bardzo dobry czas, aby po zimie, długich wieczorach, braku słońca pomyśleć nad czymś, co sprawi, że poczujemy się lepiej. Może czas na aktywność fizyczną? Wydaje mi się, że najfajniejszym sposobem, aby powrócić do formy będzie bieganie.

Niestety nie jest możliwe to, aby każda osoba miała możliwość biegania w takim samym dystansie, w takiej samej intensywności. Przed rozpoczynaniem jakichkolwiek treningów trzeba zrobić sobie badania lekarskie. Podstawowe: morfologia, EKG, test wysiłkowy, ciśnienie, puls, to wszystko może rozstrzygnąć.
Badanie krwi wskaże nam, w jakim stanie znajduje się nasz organizm. Mam tu na myśli dolegliwości takie jak: niedokrwistość, stany zapalne oraz inne poważniejsze choroby. Badanie EKG oraz test wysiłkowy określą nam pracę naszego serca. Co do pulsu, jeśli jest on nieprawidłowy, czyli za wysoki, musimy intensywność treningu zredukować.

Jeśli mamy prawidłowe wyniki, trzeba przejść od słów do czynów. Należy pomyśleć nad tym, ile czasu możemy poświęcić na regularne bieganie. Tylko regularne wykonywanie tej czynności cokolwiek gwarantuje.
 
Można pisać wiele o technikach, rozkładach i tak dalej. Każdy ma swoje możliwości, polecam przeczytanie bardzo dobrego artykułu: poradnik biegacza oraz książki "Bieganie nie tylko dla żółtodziobów", z których sama korzystałam.

O czym należy pamiętać?
 
1. Dobre buty to podstawa - wybierając je, należy uwzględnić, gdzie będą odbywać się nasze treningi, trampki nie będą nadawały się na asfalt. W sklepach jest teraz dostępnych wiele butów, które będą zapobiegały urazom.
2. Ubiór adekwatny, gdy biegamy, odczuwamy temperaturę 10 stopni wyższą niż jest w rzeczywistości - jest to zależne od pory roku. Co do stroju zdania są podzielone, jedni twierdzą, że trzeba zakładać coś, co przylega do ciała, inni z kolei, że ważny jest odstęp między skórą a odzieżą. Każdy wybiera to, co dla niego dobre i przede wszystkim wygodne.
3. Brak monotonii w treningu, urozmaicanie go - trzeba sprawić tak, aby na treningi szło się z uśmiechem na twarzy. Nikt nie lubi czegoś, co jest nieciekawe i nudne. Proponuje tutaj w jeden dzień biegać jedną trasą, w inny jeszcze inną, robić inne rozgrzewki.
4. Odpowiednia dieta - biegamy dla zdrowia, trzeba więc bilansować posiłki, aby były pełnowartościowe, zróżnicowane i przede wszystkim pamiętać, aby jeść więcej, gdyż podczas wysiłku tracimy kalorie, a nasz organizm ma większe zapotrzebowanie.

Aby Was jeszcze bardziej zachęcić, podam Wam kilka zalet biegania:

1. Wzmacnia serce i mięśnie.
2. Poprawia nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.
3. Poprawia sprawność.
4. Jest to sport przede wszystkim mało wymagający i tani.
5. Zapewnia młodość.

Jednak możemy koncentrować się na samych zaletach dopiero wtedy, kiedy będziemy biegać właściwie i mieć o tym jakiekolwiek pojęcie.
 
 
Karolina Gajewska