wtorek, 20 czerwca 2017

WARSZTAT FILMOWY „STACH”. CZYM JEST? CZYM SIĘ ZAJMUJE?


Warsztat Filmowy STACH to kółko filmowe dla uczniów interesujących się światem filmu, pasjonatów kina oraz przyszłych filmowców.


Uczniowie przybywający do naszej szkoły rozpoczynają swoją przygodę z kinem podczas Szkolnego Miesiąca Filmowego, który rozpoczyna się konkursem na plakat filmowy. Następnie odbywa się Szkolny Turniej Wiedzy o Filmie, podczas którego kinomaniacy mają okazję wykazać się znajomością kanonu i języka kina. Wydarzeniem podsumowującym Miesiąc Filmowy jest szkolna noc filmowa, podczas której odbywają  się gra filmowa, a także nocny seans.

A to dopiero początek... ci,którzy na dobre zainteresują się światem filmu, mogą rozwijać swoją pasję w Warsztacie Filmowym STACH.

Zajmujemy się głównie tworzeniem filmów, teledysków, a także analizą dzieł. Przykładowo, w tym roku dyskutowaliśmy wraz z Kają Klimek na temat filmu Miłosza Sakowskiego pt. „Dzień babci”, po czym nagraliśmy wideorecenzje na temat tego utworu. Nasza grupa bierze udział w wielu konkursach. W tym roku udało nam się nagrać krótki film pod tytułem „Odbicie”. Piszemy scenariusze, rozwijamy grę aktorką oraz zgłębiamy techniki montażu.

Osoby należące do STACHA biorą także udział w wielu wyjazdach do szkół filmowych, na warsztaty czy festiwale filmowe, takie jak Festiwal Filmoteki Szkolnej w Warszawie, podczas których nabywają doświadczenie, a także mogą obserwować pracę na planie filmowym.

W szkole prowadzone są także zajęcia z filmowcami i filmoznawcami. Mieliśmy okazję gościć w tym roku dr. Macieja Dowgiela, Marcina Sautera, Kaję Klimek, Alicję Ignaczak, dr. Karola Jachymka oraz Macieja Cuske, którzy wprowadzili nas w świat kinematografii, pokazując nam rozmaite techniki kręcenia filmów.

Warsztat Filmowy STACH nie tylko zajmuje się kręceniem filmów, organizujemy także gry filmowe. Niedawno mieliśmy okazję zająć się przygotowaniem gry miejskiej „Szlakiem filmowych i literackich zbrodni”, w realizacji której pomogła nam Wędrująca Filmoznawczyni z Warszawy - Anna Pokłosiewicz.

Nad STACHEM pieczę sprawuje Pani Kinga Dolatowska - liderka Filmoteki Szkolnej w woj. 
zachodniopomorskim. 
 
Zdjęcia filmowe z Marcinem SauteremSpotkanie z Alicją Ignaczak


Warsztaty z Kają Klimek

Spotkanie z dr. Karolem Jachymkiem
Spotkanie z Maciejem Cuske


STACHY w Gdyńskiej Szkole Filmowej
Tworzenie gry miejskiejOla Zochniak
Dominika Kwaśniewska