poniedziałek, 14 października 2013

Kamera... akcja!

Zgodnie z harmonogramem Szkolnego Miesiąca Filmowego zorganizowane zostały warsztaty filmowe "Stach". Mimo godzin popołudniowych spotkały się z zainteresowaniem nie tylko uczniów naszej szkoły, ale również połczyńskich gimnazjalistów (bardzo dziękujemy Pani Marioli Buczkowskiej za zwerbowanie grupy śmiałków :) ). Warsztaty prowadzili p. Kinga Dolatowska oraz p. Krzysztof Skulimowski, pomocą przy organizacji służyły uczennice zaanagażowane w działalność szkolnego koła filmowego.

p. K.  Dolatowska, p. K. Skulimowski oraz Audrey Hepburn w naszym szkolnym studio :)
-
Zanim przystąpiono do pracy, uczestnicy przeszli szybki kurs pojęć filmowych, co było interesujące samo w sobie i przydatne także w dalszej części spotkania. Pierwsze zadanie młodych filmowców polegało bowiem na zbudowaniu scenorysu (tzw. storyboard). Miał się on składać z 4-6 dowolnie wybranych fotografii, na podstawie których zespół opowiadał swój pomysł na scenariusz, film. Było to, wbrew pozorom, wyzwanie wymagające kreatywności i konsekwencji.


Rzecz nie sprawiła dużych kłopotów. Już po kilku sekundach słychać było pierwsze projekty, każdy miał swoją koncepcję, dzięki czemu......powstały cztery niebanalne historie.


"No co ty nie powiesz...""No mówiłam Wam!"


Ciekawostka: jest to jedno z zadań na egzaminie wstępnym do szkoły filmowej. Ponadto storyboard - polegający właśnie na obrazkowym przedstawieniu poszczególnych kadrów -  jest bardzo przydatny, praktycznie niezbędny do zrealizowania produkcji filmowej, stanowi duże ułatwienie dla całej ekipy.Dalej była praktyka. Mała roszada zespołów, konkretny cel, oświetlenie, cisza na planie, kamera... poszła!


"Ciutkę w prawo... ciutkę w lewo..."
"Naprawdę mam tę rolę?!"


"Musisz to poczuć stary, nie ma innej opcji."

"Jak to nie ma tego w scenariuszu?"


"(...)Co prawda, nie był to mój pierwszy kontakt z kamerą, aczkolwiek jedyny tak poważny. Warsztaty to dla mnie szansa, aby zobaczyć cały proces powstawania filmu. Dzięki kołu filmowemu będę miała możliwość kształcenia się w tym kierunku." - mówi Ola Zaborowska, jedna z uczestniczek spotkania.
Warsztaty były niecodzienną okazją do wejścia, choć na chwilę, w świat filmu "od kuchni". Na szczęście jednak nie jest to ostatnia inicjatywa w naszej szkole związana z tematyką kina. Jeśli więc przegapiliście to, bądźcie czujni, bo następne już niedługo.

Zdjęcia wykonała p. Agnieszka Pierz-Skulimowska, serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.


A.S.