piątek, 11 stycznia 2013

Wojna wywiadów

Dzis w TVP 1 o godzinie 20:30 odbędzie się premiera serialu "Szpiedzy w Warszawie". W głównych rolach wystąpią David Tennant, Marcin Dorociński oraz Janet Montgomery.Akcja pierwszej od ponad 30 lat koprodukcja BBC Worldwide i TVP rozgrywa się w latach 1937-39 w Warszawie.
Do stolicy przyjeżdża nowy attaché wojskowy francuskiej ambasady, Jean-Francois Mercier. Oficjalnie. W rzeczywistości jest pułkownikiem wywiadu. W ówczesnej Europie to żadne novum - naturalne było, że ambasady krajów były tak naprawdę centralami wywiadów. Nowy członek personelu dyplomatycznego ma za zadanie zebrać informacje na temat planów inwazji Hitlera na Francję i resztę Europy. Jest obserwowany przez pułkownika polskiego kontrwywiadu Antoniego Pakulskiego (Marcin Dorociński), który był jego dowódcą w czasie wojny polsko- bolszewickiej.
Produkcja została nakręcona na podstawie powieści Alana Fursta. Reżyserii podjęła się Coky Giedroyc. Wszystkie sceny nagrano w Warszawie, głównie na Starówce.

Te i inne medialne przekazy spowodowały, że mocno zainteresowałem się tą produkcją, dlatego pragnę się z Wami tym podzielić.                                                                                                   Filip Świątkowski