poniedziałek, 22 czerwca 2015

WF "Stach" w stolicy

WF „Stach” w dniach 11-14.06  ponownie zawitał do stolicy, by wziąć udział  (po raz drugi!) w Festiwalu Filmoteki Szkolnej oraz w warsztatach Skrytykuj.pl z Kają Klimek i operatorem Piotrem Gorszczyńskim.

Pierwszego dnia uczestnicy wraz z krytykiem filmowym – Błażejem Hrapkowiczem i krytyczką Kają Klimek w kinie Muranów dyskutowali na temat genialnego filmu "Przywódcy" w reż. Piotra Ferdka, wcześniej oczywiście obejrzanego. Wieczorem chętni mogli wziąć udział w grze filmowej na terenie hotelu.Gra nawiązywała do "Lśnienia" czyli było jak w horrorze. Długie korytarze bez wyjścia, wampiry i zjawy.

                                                         Jedno z zadań podczas gry:nie zabrakło też znanych twarzy :)Drugi dzień to przede wszystkim wyjazd do Warszawskiej Szkoły Filmowej, w której każda z grup w postaci plakatu prezentowała swoje ostatnie działania filmowe. Tak Stach podsumował swój ostatni rok:


jeden z ekspertów- Wojciech Rawecki z Warszawskiej Szkoły Filmowej, na pięknym tle :)


Następnie odbyło się world cafe z Magdą Bryll (propagatorka animacji poklatkowej, ilustratorka książek, współtworzyła „Piotrusia i Wilka”), Sebastianem Fabijańskim (aktor znany  m.in. z „Miasta 44”, „Jezioraka”), Krzysztofem Hejke (fotograf, operator), Maciejem Marczewskim (fotograf, operator) oraz ze wcześniej wspomnianą Kają Klimek (tłumaczka filmów, publicystka popkulturowa, krytyczka).
Na koniec miejsce miała projekcja zwycięskich filmów i gala wręczenia nagród. STACH oczywiście nie wyjechał bez dyplomów. Pierwszy dyplom i nagrodę otrzymała Agata Siwka z klasy 2A za swobodne wideorecenzje (nagrodzona wideorecenzja "Miasta 44" i wyróżniona wideorecenzja "Idy") oraz drugi dyplom i nagroda dla Blanki Chmielewskiej (wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat Filmowy), która jeszcze nie jest uczennica naszej szkoły, ale jest zdolną gimnazjalistką, która działa w STACHU już od 3 lat. 


Sobota była dniem wolnym, zatem upłynęła na zwiedzaniu Warszawy. Zwłaszcza polecić należy Muzeum Historii Żydów POLIN. Niestety trzy godziny to stanowczo za krótko na zwiedzenie stałej wystawy. A tu jeszcze tyle do zobaczenia!W niedzielę przez osiem godzin odbywały się warsztaty, podczas których STACH wraz z uczniami ze świdwińskiego liceum stworzyli wideorecenzję filmu „Mama”  w reż.Xaviera Dolana.

Tak to wyglądało:


Amadeusz i Paulina po raz pierwszy z profesjonalnym sprzętem...


reszta STACHA za kamerą i przed kamerą. Dzień był bardzo pracowity, a jego efekty już niedługo!