poniedziałek, 28 stycznia 2013

Nie bądź żyła! Oddaj krew !

W najbliższym czasie, a mianowicie 5 lutego będzie można stać się małym bohaterem. Jak co roku w naszym miasteczku, również w 2013, organizowana jest akcja związana z krwiodawstwem. Tego dnia każdy zainteresowany będzie mógł oddać krew. Punkt czynny będzie od godziny 10 do 15 w Urzędzie Miasta. Honorowi krwiodawcy są bezpłatnie badani (pod uwagę brana jest również obecność wirusa HIV). Po pozytywnym  przejściu wszystkich procedur wstępnych takich jak wypełnienie formularza, w którym odpowiadamy na pytania mające określić, czy dana osoba może oddawać krew, udajemy się na fotel. Proces oddawania krwi jest po pierwsze bezbolesny, a po drugie trwa tylko 10 minut. Na koniec dostajemy bardzo smaczny posiłek regeneracyjny w postaci 8 czekolad i bułki :D Jest to naprawdę mały wysiłek, a może uratować komuś życie. 

Niestety nie każdy może oddać krew. Możesz to zrobić, jeżeli : 
•    jesteś w wieku od 18 do 65 lat i ważysz co najmniej 50 kilogramów,
•    jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś wykonanych badań diagnostycznych i zabiegów endoskopowych (gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia), a także nie wykonano u Ciebie tatuażu, akupunktury czy też przekłucia uszu i innych części ciała,
•    pod warunkiem, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie byłeś leczony krwią i jej składnikami,
•    osoby, które były w Tajlandii oraz Afryce Środkowej i Zachodniej, mogą oddać krew po 12 miesiącach od powrotu, o ile nie zauważyły objawów chorobowych,
•    po 6 miesiącach po zabiegach chirurgicznych,
•    4 tygodnie od czasu wyzdrowienia z choroby zakaźnej,
•    2 tygodnie od czasu przebycia grypy, zakażenia grypopochodnego, infekcji z gorączką powyżej 38°C,
•    co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami. 


Praca zaczerpnięta z konkursu plastycznego ogłoszonego przez Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina, którego celem była promocja honorowego krwiodawstwa wśród naszego społeczeństwa.


Nie należy oddawać krwi w trakcie miesiączkowania i 3 dni po jego zakończeniu. Nie wolno również oddawać krwi po porodzie - przez tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres laktacji (po poronieniu natomiast krew można przetoczyć po 6 tygodniach). 


W Połczynie można oddać krew tylko sporadycznie, jednak całkiem niedaleko, bo w Białogardzie, znajduje się stały punkt krwiodawstwa. Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o ogólnym procesie oddawania krwi, to odsyłam do strony internetowej.


Marta Szczepek