niedziela, 8 maja 2011

Spotkanie z historią...


11 maja 2011 roku o godzinie 16 w połczyńskim zamku, w sali kominkowej odbędzie się spotkanie z Panem Eugen von Muszyński, który przebywał w zakładzie germanizacyjnym Lebensborn "Heim Pommern"- Bad Polzin dzisiejszym sanatorium "Borkowo" . 


Poniżej mała nota historyczna z życia tej osoby, która pomimo młodego wieku, "otrzymała" bardzo wiele z rąk hitlerowskich Niemiec.


Eugen von Muszyński urodził się 23 maja 1935 r. w miejscowości Warsaw w Stanach Zjednoczonych. W wieku trzech lat przyjechał do Polski. Aresztowanie całej rodziny przez Gestapo w 1941 r. rozpoczęło lawine przykrych przeżyć" germanizacja w Lebensborn "Pommern" - Bad Polzin, tortury i pseudo-medyczne doświadczenia w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W maju 1944 r. stał sie dzieckiem-żołnierzem AK powstańczej Warszawy, następnie żołnierzem 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, z którą przeszedł szlak bojowy przez Wał Pomorski, Odrę do Berlina. Także Polska Ludowa nie była łaskawa dla Eugena von Muszyńskiego, gdyż został aresztowany i na dwa lata uwięziony przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.


 Filip Świątkowski

Aktualności w kinie ,,Podhale" .

W dniach 6-12 maja w holu kina prezentowana bedzie wystawa pt. "Kobiety świata" autorstwa fotografika Edwarda Grzegorza Funke.


Filip Świątkowski