sobota, 12 maja 2012

Staszic udziela pierwszej pomocy


W sobotę 28 kwietnia, zespół ratowników-amatorów z naszej szkoły wziął udział w etapie rejonowym XIV Edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Drużyna wystąpiła w składzie: Michalina Nizioł (I c) - kapitan, Anna Stando (I a), Daniel Dymidziuk  (II a), Rafał Grzelak (II a) i Jakub Weksej (II TŻ). Opiekę oraz przygotowanie wzięły na siebie pani Barbara Dziubańska z panią profesor Krystyną Kawicz- Żabską.

Zawodnicy mieli do pokonania pięć stacji oraz test. Na każdej ze stacji spotykali się z pozorowanym wypadkiem. Ich zadaniem było udzielenie pomocy osobom poszkodowanym m.in. w wypadku komunikacyjnym, z urazami jamy brzusznej, urazami kończyn (czy nawet w przypadku ich utraty), poszkodowanym w wyniku wybuchu instalacji gazowej. Musieli szybko zidentyfikować uraz, zadziałać zespołowo, natychmiast udzielając pomocy. Wszystko było bacznie obserwowane przez sędziów, którzy po zakończeniu działań przez dany zespół oceniali całą akcję, biorąc pod uwagę wiele aspektów.


Do Mistrzostw zgłosiły się grupy z całego regionu,  poziom był wysoki i wyrównany. Możemy być dumni z IV miejsca zajętego przez ekipę ze Staszica, zwłaszcza, że od podium dzieliło ją zaledwie 0,5 pkt, a od I jedynie 1,5 pkt.  Pozostawia to pewien niedosyt, ale i motywuje do działania. Chcemy zacząć regularnie ćwiczyć i za rok poprawić wynik. Udział w zawodach zrodził pomysł utworzenia w naszej szkole grupy zainteresowanej udzielaniem pierwszej pomocy, pogłębiającej swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie. 

Już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego działania. Startujemy we wrześniu! 


Anna      Stando