środa, 15 stycznia 2014

Autorem projektu naklejek i plakatów
jest Kuba Żukliński
Idziemy długą ulicą z wielkimi kartonami w dłoniach. Wchodzimy do Domu Samotnej Matki, wita nas siostra i zaprasza do świetlicy. Tam od razu odczuwamy ukłucie w sercach - na kolanach jednej z wolontariuszek siedzą 3-letnia Julka oraz 2-letni Kubuś - dzieci, które potrzebują więcej niż my…

Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę pluszaków oraz pieniędzy na środki pielęgnacyjne dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Koszalinie. W wydarzeniu brali udział: "Stachu w Podziemiach", Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Caritas, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, również Połczyn-Zdrój, którego mieszkańcom z całego serca dziękujemy, gdyż  okazało się po raz kolejny, iż mają wielkie serca.

Codziennie można było znosić misie i inne pluszaki do pracowni polonistycznej I, zaangażowane w akcję klasy zbierały pieniądze. Wykombinowaliśmy nawet naklejki oraz plakaty. Udało nam się także wyjść do miasta, gdzie wyznaczone grupy zbierały fundusze do puszek Caritasu. Kwestowanie trwało dwa dni -11 oraz 12 grudnia.

Pisali nawet o nas -

Cała akcja trwała około tygodnia i zakończyła się sukcesem. Zebrane łącznie aż 811,55 zł przekazaliśmy na zakupy dla dzieciaków. W środę, 18 grudnia, pod opieką pani Katarzyny Połońskiej, wybraliśmy się po zakup najpotrzebniejszych środków higieny osobistej dla dzieci, między innymi:  pampersów, szamponów, płynów do kapieli, kremów itd.

Ostatniego dnia (czwartek, 19 grudnia) pojechaliśmy do Koszalina, aby przekazać dary. Siostra, która nas przywitała, powiedziała grupie o pracy w DSM. Trafiające tam matki pochodzą z biednych rodzin i są po bardzo trudnych przejściach. Podpisują roczny kontrakt z placówką, w którym zobowiązują się do aktywizacji: szukają pracy, uczą się gotować, sprzątać, chodzą na terapię. Nie mogą liczyć na najbliższych, często niestety ufając w polepszenie losu, wracają do byłych partnerów. A jednak ich miłość do dzieci jest naprawdę wyjątkowa, kochają bezwarunkowo i są w stanie poświęcić dla nich własne potrzeby. Siostra apelowała, byśmy jako młodzież doceniali możliwości nauki, także opiekę i troskę rodziców. Przytoczyła słowa papieża Franciszka o potrzebie pomocy ubogim, wspomniała również, że tylko ci, którzy dostrzegają ludzkie cierpienie, w życiu zajdą daleko i wiele osiągną.


Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, szczególnie Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju za umożliwienie wolontariuszom wyjazdu z darami do Koszalina oraz klasie II Technikum Zawodowego i ich wychowacy - pani Katarzynie Hawryluk za pięknie przygotowane paczki, ogromne zaangażowanie oraz wielkie serce. J

Wśród wolontariuszy znaleźli się:

Michalina Nizioł
Karolina Gajewska
Marta Wiśniewska
Dobrosława van Soeren
Anna Adaśko
Dominika Retkowska
Agata Pachciarek
Agata Niedzielska
Marta Szczepek
Jakub Tokarski
Jakub Englot
Jakub Żukliński

fot. Marta Wiśniewska