sobota, 16 czerwca 2012

Zmarł Profesor Stefan Stuligrosz

Wczoraj, w szpitalu w Puszczykowie, w wieku 91 lat zmarł profesor Stefan Stuligrosz, wybitny polski dyrygent, kompozytor, pedagog, a także założyciel i wieloletni dyrygent "Poznańskich Słowików". 


W latach 1931–1937 profesor Stuligrosz był uczniem Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Maturę zdał po zakończeniu II Wojny Światowej w Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od roku 1937 do wybuchu wojny pracował w Domu Handlowym Franciszka Woźniaka. Należąc do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej na Śródce, pracując jednocześnie u Woźniaka miał już w stowarzyszeniu swój chór i orkiestrę. Dzięki mecenatowi Woźniaka późniejszy założyciel "Poznańskich Słowików" udaje się  na naukę śpiewu do Poznańskiego Konserwatorium. Z czasem Stuligrosz zaczął śpiewać w chórze księdza Wacława Gieburowskiego. Znajomość z księdzem i  wyróżniający się sopran zaowocowały kolejnymi angażami muzycznymi. W 1939 naziści wysiedlają z Poznania ks. Gieburowskiego, który przekazuje prowadzenie dziewiętnastoletniemu Stuligroszowi. Oprócz pracy w chórze studiował fortepian, grał na organach w kościele Najświętszej Marii Panny. W 1945 oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski im. Wacława Gieburowskiego, który dzięki publiczności zyskał drugą nazwę "Poznańskie Słowiki".

Profesor Stuligrosz studiował muzykologię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego (1950), a także na Wydziale Wokalnym,  Kompozycji, Teorii i Dyrygentury  w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (późniejszej Akademii Muzycznej) w Poznaniu (1953).

Uznanie i popularność w oczach świata zyskał dzięki działalności artystycznej z "Poznańskimi Słowikami". Z chórem koncertował  w USA, Kanadzie czy Japonii. Śpiewał dla prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, prezydenta Francji Jacques'a Chiraca, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher czy  papieża Jana Pawła  II.

Był odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Skomponował ponad 600 utworów. Głównie na chór a capella z asystą fortepianu, orkiestry czy organów. Jednym z bardziej znanych utworów szerszej publiczności jest kompozycja "Nie lękaj się" powstała pod wpływem pielgrzymki i kazań Jana Pawła II w Polsce.

Miasto Poznań zaproponowało rodzinie pochowanie prof. Stuligrosza na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.


Jako wierzący jestem przekonany, że za pośrednictwem muzyki nawiązujemy kontakt z Bogiem, bo to On dał talent kompozytorowi i wykonawcy. Trzeba wiele pokory, żeby nie przypisywać tego wszystkiego sobie i mówić "Jak cudownie śpiewam, jak cudownie gram... . Taka pycha niszczy prawdziwą sztukę.
Stefan Stuligrosz (1920-2012)Filip Świątkowski