czwartek, 9 maja 2013

Dobre podejście, korzystny finał



Według badań naukowców człowiek może żyć ponoć nawet 150 lat. Dlaczego więc po 40. roku życia nasze wątroby i nerki są w fatalnym stanie, a po 60. męczą nas nieustające choroby? Dlaczego na nowotwory choruje coraz więcej osób i coraz trudniejsze są do wyleczenia?

Człowiek po prostu o siebie nie dba - to jest główną przyczyną naszego stanu zdrowia. Nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej - oto główni winowajcy.

Istnieje 5 warunków, które  - spełnione  - gwarantują radość z dobrego zdrowia oraz samopoczucia. Są to:

1.       Zadbany kręgosłup.
2.       Prawidłowe oddychanie.
3.       Utrzymanie wewnętrznej higieny ciała.
4.       Prawidłowe odżywianie.
5.       Umiejętność szczęśliwego życia.

Zacznę od kręgosłupa.

Skolioza, lordoza - często słyszy się o tych wadach kręgosłupa. Prowadzą do tego: nieodpowiednie siedzenie, mało aktywny tryb życia, dźwiganie… Wszystko zaczyna się od zwichniętych kręgów: szyjnych, piersiowych, lędźwiowych. Ich przemieszczanie się powoduje różne bóle oraz dolegliwości. Statystyki wykazują, że około 60% chorób ma swoje początki i zakorzenienia w naszych zaniedbanych kręgosłupach.

Kręgosłup utrzymuje nas w pionie i jest rusztowaniem dla ciała. Dlaczego więc o niego nie dbamy, tylko idziemy na skróty? Człowiek jest po prostu leniwy. Profilaktyka: ćwiczenia, kilka zasad, jak postępować – to mogą być nasi sprzymierzeńcy. Poniżej przedstawię kilka praktycznych porad, które pozwolą nam chociaż trochę zaleczyć nasz zaniedbany, bolący kręgosłup lub odwlec w czasie ten stan.

1. Przede wszystkim - stoimy prosto, siedzimy prosto, brzuch mamy wciągnięty, a plecy wyprostowane. Ta prawidłowa postawa powoduje, że nasze kręgi nie przemieszczają się i nie ulegają zwichnięciom.

2. Nie zakładamy nogi na nogę - nie dość, że z wiekiem powoduje ból kręgosłupa, który wynika z nieprawidłowej postawy, to jeszcze problemy z naczyniami krwionośnymi, co skutkuje żylakami.

3. Aktywność fizyczna. Najodpowiedniejszy tutaj będzie chód. Nie ma takiego innego ćwiczenia, które by tak dobrze poprawiało naszą wydolność oddechową, pracę mięśni i układu krwionośnego. Chód zaczynamy od 10-20 minut dziennie, stopniowo zwiększając czas i kilometry.

4. Spanie na twardym materacu. Jedną trzecią swojego życia przesypiamy. Wtedy nasze mięśnie rozluźniają się. Sen to najlepszy czas na rehabilitację kręgosłupa. Gdy śpimy na miękkim materacu, nasze ciało nie jest całkowicie rozluźnione, co powoduje jeszcze większe zwichnięcia kręgów.

5. Nie podnosimy ciężarów z pozycji stojącej. Gdy uginamy kolana,  mniej obciążamy nasz kręgosłup.

To my całe życie pracujemy na stan naszego kręgosłupa. I pamiętajmy - życie to ruch, a jak mawiał Arystoteles: "... nic tak nie niszczy organizmu jak długotrwała fizyczna bezczynność".




Kolejny punkt dotyczący prawidłowego oddychania opiszę w drugiej części cyklu.

Karolina Gajewska